زمان کاری :  شنبه‑پنج شنبه  08:00‑14:00  
تلفن تماس :  65500301-021

آموزش کامل نحوه شابلون زدن پایه های آی سی BGA

میکروفیکس > آموزش > Blog > آموزش کامل نحوه شابلون زدن پایه های آی سی BGA
آموزش کامل نحوه شابلون زدن پایه های آی سی BGA

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همکاران و کارآموزان و افراد علاقه مند به تعمیرات تلفن های همراه ، در این آموزش می خواهیم نحوه صحیح شابلون زدن آی سی های BGA که بیشتر بر روی برد های گوشی های موبایل استفاده می گردند را آموزش دهیم . هرچند خود بنده به شخصه از این روش شابلون زنی استفاده نمی کنم ولی بسیاری از افراد و همکاران هنگام تعمیرات از این روش بهره می برند . خوب بریم سراغ آموزش شابلون زنی آی سی ها …

قبل از شروع کار توجه داشته باشید که این آموزش مختص همکاران و کارآموزانی هست که ابزارآلات فوق را بصورت کامل در اختیار دارند و در کل به انجام کارهای اولیه وارد هستند و از شما کاربر خانگی خواهشمندیم در صورت نداشتن تجربه و ابزار کافی دست به انجام این کار نشوید در غیر اینصورت هر گونه مشکل و خرابی ناشی از کار تنها بر عهده شخص شماست و هیچ شخص و سایتی مسئول مشکلات بوجود آمده نیست .

لوازم مورد نیاز:

۱- شابلون

مشخصات شابلون مورد نیاز:

۱-حتی الامکان از شابلونی استفاده کنید که ضخیم نباشد .دلیل این امر اینست که ضخامت شابلون که زیاد باشد پایه های آی سی بلند شده و زمانی که روی برد نصب میشود احتمال به هم چسبیدگی دارند.
۲-حتی الامکان از شابلونی استفاده کنید که با چیدمان پایه های آی سی مورد نظر یکی باشد.دلیل این امر اینست که زمانی که چیدمان پایه آی سی با شابلون ناخوانا باشد در زمان هیت دادن برای ذوب کردن خمیر قلع سوراخهایی که در زیر انها پایه ای وجود ندارد به اصطلاح قل خورده از سوراخهای شابلون بیرون آمده و بر روی پایه های دیگر آی سی چسبیده و پایه را خراب میکند.
نکته: اگر شابلون همخوان با پایه آی سی را نداشتید ودر زمان هیت دادن سوراخهای فاقد پایه آی سی در زیر آنها قل خورد قبل از بیرون آمدن هیت را کنار برده با هویه پایه اضافی را بر دارید یا درجه هیتر را کم کرده با صبر هیت دهید یا هیت دادن را قطع و وصل کنید .
۳-از شابلونی استفاده کنید که سوراخهای مناسب داشته باشد و سوراخ آن به صورت ۸ نباشد دلیل این امر اینست که اگر سوراخ شابلون یکدست نباشد به صورت خزینه ای یا ۸ باشد بعد از هیت دادن و چسبیدن پایه ها روی آی سی خود آی سی در آخر کار به سختی از شابلون جدا شده و باعث کنده شدن پایه های آی سی میشود.

۲-کاردک :
کاردک برای مالیدن خمیر قلع بر روی شابلون استفاده میشود دقیقا مثل بتونه کاری.
برای کاردک میتوانید از خود کاردک شابلون تیغ کاتر و یا هر شی که لبه صافی دارد استفاده کنید.

۳-خمیر قلع :
خمیر قلع مورد نیاز رو حتما از جنس خوب و نرم استفاده کنید اگر هم نرم نبود هیت را روی ۲۰۰ درجه گذاشته کمی خمیر را گرم کنید خمیر نرم میشود. برای نگهداری خمیر قلع و جلوگیری از سفت شدن و خشک شدن بعد از هر بار استفاده درب آنرا با پلاستیک عایق کنید تا هوا وارد نشود و اگر امکان داشت در یخچال نگهداری شود.

طریقه شابلون زدن :

همانطور که میدانید شابلون از جنس فلز میباشد فلز در مقابل حرارت از خود واکنش نشان میدهد.
قبل از شروع کار با هیتر به شابلون حرارت دهید و ببینید شابلون به کدام طرف باد میکند و برامدگی پیدا میکند آی سی را روی برامدگی قرار دهید یعنی سطح کار شما و جایی که باید خمیر بمالید سطح فرو رفته باشد.دلیل این امر اینست که اگر شما بر عکس این کار را انجام دهید و ایسی را روی فرو رفتگی شابلون بچسبانید بعد از مالیدن خمیر و شروع به هیت دادن شابلون کنید شابلون از روی آی سی باد کرده و پایه ها به هم میریزند اما یک کار دیگر نیز این هست که همیشه آی سی را از طرفی که روی شابلون نوشته دارد بچسبانیم.قلع های روی آی سی را با نوک هویه از روی آی سی جمع کنید دلیل این امر اینست که پایه های موجود روی آی سی قرار گرفتن درست آی سی در زیر سوراخهای شابلون جلوگیری میکنند.

آی سی را با مسواک و مواد شوینده کاملا بشویید زیرا اگر آی سی کثیف باشد قلع های موجود در خمیر قلع به درستی به پایه های آی سی نمیچسبد .آی سی را روی یک تکه چسب کاغذی بچسبانید آی سی را در زیر سوراخهای شابلون قرار دهید دقت کنید پایه های آی سی از روی شابلون درست به چشم بخورد و دقیقا میزان باشد چسب را روی آی سی و شابلون بچسبانید دقت کنید آی سی به درستی روی شابلون بچسبد و فاصله نداشته باشد.

خمیر قلع را روی شابلون با کاردک به ارامی و حوصله بمالید نیازی به عجله و با فشار دادن کاردک بر روی شابلون نیست دقت کنید تمامی سوراخها یک رو ویکدست پر از خمیر شوند بعد اضافات خمیر را جمع کنید. پنس را بر روی شابلون اطراف آی سی گذاشته و تا آخر هیت دادن فشار دهید و بعد از هیت دادن سریع ایسی را از روی شابلون بردارید چون اگر آی سی سرد شود دیگر از روی شابلون کنده نمی شود درجه هیت را روی ۳۰۰ تا ۳۵۰ برای شابلون هایی که همخوانی با پایه های آی سی ندارند و برای شابلون هایی همخوانی با پایه آی سی روی ۴۰۰ درجه میگذارید. پس از ذوب شدن خمیر قلع باز هم چند ثانیه ای به هیت دادن ادامه دهید تا قلع ها به درستی به آی سی بچسبند. بعد از هیت دادن آی سی روی شابلون به سرعت چسب و آی سی را از روی شابلون جدا کنید و روی شابلون وزیر شابلون اطراف آی سی را کاملا با شوینده ومسواک بشویید بعد از جدا کردن آی سی کاملا پایه های آی سی را شستشو داده وبعد کمی خمیر فلکس روی آن مالیده و کمی آنرا هیت میدهید.دلیل این کار اینست که اگر احتمالا آی سی در زیر سوراخهای شابلون کج قرار گرفته بوده باشد پایه ها هم کج بر روی آی سی چسبیده اند با این کار پایه ها به جای خود بر میگردند.

دیدگاهتان را بنویسید